18. 3. 2015

Monumentální Archive přijedou na Rock for Churchill

Archive na Rock for Churchill? Co vám budeme povídat, plníme si sny! :) Archive milujeme a dlouhých 5 let se snažíme, abychom je na Myslivnu dotáhli. Ale čekání se vyplatilo. Archive jsou na vrcholu sil. V květnu 2014 vydali ambiciózní projekt Axiom, album, které sloužilo jako základ pro stejnojmenný film. Ten se promítal v kinech a na filmových festivalech, ze kterých si odvezl hned několik prestižních cen. Letos 12. ledna pak spatřilo světlo světa jubilejní 10. studiové album Restriction, které přivezou do Vroutku. Své monumentální skladby, ve kterých se mísí trip hop, progresivní rock a elektronika, Archive navíc doplňují propracovanou videoprojekcí. Garantujeme vám grandiózní epický zážitek, jaký jsme ještě na Churchillu nezažili. Bude to jízda!

Zakládající člen Archive Darius Keeler k turné s novým albem Restriction prohlásil: „Koncertní provedení je pro Archive velice důležité, snažíme se každé turné udělat jedinečné a zvláštní. Myslím, že tentokrát bude laťka hodně vysoko a já se už nemůžu dočkat, až fanouškům předvedeme novou show!” Proto představení Archive začneme kouskem z jejich úchvatného živáku z Aténách, na kterém v kanclu ujíždíme:

Spíše než označení „hudební skupina“ se pro Archive hodí označení „hudební kolektiv“. Zpěváci a muzikanti rotují kolem zakládajících členů Dariuse Keelera a Dannyho Griffithse. Uskupení tak představuje živý organizmus, který se mění podle toho, jak se mění hudební směřování Archive. Od roku 1996 zůstal tento dynamický kolektiv tvrdohlavě věrný svému vlastnímu uměleckému směru a ignoroval krátkodobé hudební trendy. Do širšího povědomí se Archive poprvé zapsali v roce 1996 albem Londinium, jež bylo často přirovnáváno k tvorbě Massive Attack. Hned po vydání deska získala nadšené ohlasy kritiků a Peter Gabriel ho v Q Magazine označil jako jedno z jeho nejoblíbenějších alb toho roku.

V roce 2009 vyšla asi nejzásadnější deska Archive Controlling Crowds I-III, která dosáhla na 1. místo v hitparádách ve Francii a v Řecku a bodovala i v ostatních evropských zemích. Po vydání desky se Archive vydali na vyprodané turné čítající 50 koncertů po celé Evropě následované intenzivním koncertováním na festivalech.

Na nové desce Restriction pracovali Darius Keeler a Dan Griffiths opět s několika zpěváky: Dave Pen (stal se „Archivistou“ v roce 2004 na podzimním turné), Pollard Berrier (připojil se v roce 2006 na albu Lights), Maria Quintile (také Lights) a Holly Martin (s Archive od roku 2012 a alba With Us Until You’re Dead). „Je důležité, že je lidé nevnímají jen jako hostující umělce,“ říká Keeler a pokračuje: „Jsme všichni na albu autorsky zainteresování. Jen tak může hudba znít konzistentně.“

„Nové skladby jsme psali průběžně, zatímco jsme jezdili s Axiomem. Vzhledem k tomu, že do tvůrčího procesu jsme zapojili všechny čtyři zpěváky, měli jsme k dispozici spoustu nápadů,“ osvětluje Keeler vznik alba. Dvojice nahrávek z roku 2009 Controlling Crowds (I-III a IV) měla silný politický podtext, zatímco album With Us Until You’re Dead se zaobíralo osobními tématy a vztahy. Restriction kombinuje obojí.

„Naším cílem bylo natočit album s dvanácti jednotlivými a samostatnými skladbami, které všechny přicházejí z jednoho místa, ale jsou zároveň hudebně rozmanité a jedinečné. Jedna z věcí, které na Archive miluji, je to, jak se dokážeme měnit a vyvíjet s každou novou deskou a jak bereme naše fanoušky na tuhle cestu. Restriction je další část téhle cesty a já se už nemohu dočkat, až se o ni podělím s lidmi, kteří jsou pro nás nejdůležitější.”

My už se nemůžeme dočkat!

Dvoudenní vstupenky na festival pořídíte v současnosti za 700 Kč (+ případné poplatky). Pokud se chystáte s celou partou, můžete uplatnit hromadnou slevu 5+1 nebo 10+2. Informace o místech předprodeje najdete ZDE.

Previous news

Show all news