26. 5. 2015

Dubwise set Mad Professora rozvibruje Rock for Churchill

Na Rock for Churchill se poprvé v historii podívá sám zakladatel labelu Ariwa a velký zvukový čaroděj Mad Professor! Máte se na co těšit, protože Mad Professor je tím, kdo utvářel podobu dub music a stal se její hlavní postavou. Za svou kariéru nahrál či koprodukoval přes 200 alb. Zásadních jmen, s kterými spolupracoval je dlouhá řada, vzpomeňme alespoň King Tubby, Jah Shaka, Lee Perry, Sly & Robbie, Sade, Massive Attacek nebo The Orb. Tento pán se zasloužil o velký rozmach dubu v Británii a také o přechod dub music do digitální éry, i když sám stále nejraději mixuje na analogovém mixu.

Tady jedna lekce od pana Professora:

Neil Fraser se narodil v guyanském Georgtownu. Už od mládí mu lidé díky jeho zálibě v elektronice říkali Mad Professor. Ve třinácti letech přišlo stěhování do Londýna, kde se později stal servisním technikem. V roce 1979 založil si ve svém obývacím pokoji nahrávací studio Ariwa Sounds, které funguje dodnes a vydávání alb teď má na starost jeho syn Joe Fraser.

Díky sérii instrumentálních alb DUB ME CRAZY si získal pozornost nezávislých radií. Prodejní úspěch však začal zaznamenávat až v polovině 80. let s nahrávkami, které nazpívali Johnny Clarke, Sandry Cross (deska COUNTRY LIFE) nebo Macka B (SIGN OF TIMES). Po nějaké době přišlo stěhování do South Norwood. Právě tam nahrávali další perly diskografie Ariwa zpěváci z Britských ostrovů, ale i z Jamajky, jako jsou třeba Bob Andy, Faybiene Miranda atd. Revolučního roku 1989 pak symbolicky přišla první spolupráce s Lee Perrym a to na albu MYSTIC WARRIOR. Mad Professor si tak mimo jiné i díky této spolupráci zásadně obohatil o další postupy těžkotonážního dubwise zvuku. Následně spolupracoval i s dalšími pionýry jamajského dubu – především s již nežijící legendou King Tubbym a Augustem Pablem. Díky své práci se také dostal i daleko za hranice reggae a dubu. Zabrousil k triphopu, breakbeatu i technu. Jeho u nás asi nejznámnější dílo je však deska NO PROTECTION, kterou zremixoval pro Massive Attack. Doporučujeme projít rozsáhlý katalog labelu Ariwa k dalšímu studiu…

Mad Professor je prvním jménem DJ stage letošního Churchilla. Ve středu zveřejňujeme další 4 pecky, zůstaňte ve střehu!

Vstupenky na RFCH 2015 můžete pořídit do 30. 6. za limitovanou cenu 700 Kč (+ poplatky). Do 12. 6. můžete využít akci 5+1 a 10+2. Více info ZDE.

Předchozí novinky

Zobrazit všechny novinky